Integrovaná medicína - MUDr. Tibor Baranec
   

"Prečo integrovaná medicína? Klasická medicína používa na liečenie a riešenie všetkých problémov a chorôb jednu metódu - klasickú medicínu. Integrovaná medicína používa na riešenie a liečenie jedného problému všetky dostupné efektívne metódy."

VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - FYTOTERAPIA A SUPLEMENTY

Výživové doplnky predstavujú relatívne nesúrodú skupinu látok, ktoré sa používajú na zlepšenie zdravia, liecenie alebo vyliecenie. Všeobecne je ich možné rozdelit na dve základné skupiny: Fytoterapeutiká – rastliny, používajú sa na detoxikáciu a suplementy – používajú sa na doplnenie toho, co v tele chýba.

I. Fytoterapeutiká

Ludia majú predstavu, že fytoterapia znamená, že si urobia bylinkový čaj. Áno, aj. Ale fytoterapia nepredstavuje iba bylinkový čaj.

Fytoterapeutiká je možné rozdelit do 5 základných skupín:

 1. Detoxikanty

  Slúžia na detoxikáciu organizmu, patria sem aj bylinkové čaje, ale nie iba. Je možné používat sólo rastliny na detoxikáciu. Musí ich poznat ten človek, kto ich chce užívat, alebo sa musí poradit s niekym, kto sa touto problematikou zaoberá, alebo sa jej venuje. Nikto z neba učený nespadol. Na prvý pohlad sa to zdá, že je to veľmi jednoduché, ale nic nie je jednoduché. Každý orgánový systém v tele (v tele je 12 základných orgánových systémov, TCM – tradicná cínska medicína pracuje so systémom meridiánov, ktorých je takisto 12) má konkrétnu duchovnú symboliku a význam a jednotlivé rastliny je možné používať, buď v súlade s týmito znalosťami, alebo bez nich, ale potom je výsledok malý, minimálny alebo žiadny.

  Konkrétny príklad: Pečen – najväčší pečenový jed je hnev.
  Seneca: „ Hnev a frustrácia sú iracionálnou reakciou človeka na vlastné zlyhanie a neschopnost.“

  Základná rastlina na detoxikáciu pečene je ostropestrec mariánsky – Cardus marianus, Silybum marianum. Je možné ho používat samostatne, ale tiež ako súčast čajových zmesí na detoxikáciu pečene, a tiež ako súčast pentagramových prípravkov na detoxikáciu pečene – pentagramový – znamená 5 živlový – TCM pracuje s piatimi základnými živlami: voda, kov, dravo, oheň, zem

 2. Antioxidanty

  Predstavujú v súčasnosti pomerne početnú skupinu prípravkov, látok. Samostatne o antioxidantoch je písané v samostatnej rubrike na našej internetovej stránke.

 3. Pentagramové prípravky

  Prestavujú ucelený samostatný systém fytoterapeutík zostavených podla piatich elementov TCM. U nás na trhu sú k dispozícii tieto prípravky od niekolkých firiem, takisto ich používanie sa môže vykonávať so znalostou duchovných zákonitostí a duchovnou symbolikou alebo bez týchto znalostí. Ale výsledok bude rozdielny.

 4. Fytohormóny

  Sú to fytoterapeutiká, ktoré ovplyvňujú hormonálny systém človeka. Na trhu u nás sú k dispozícii viaceré prípravky od rôznych firiem. Pracovať s týmito prípravkami nie je jednoduché. Ovplyvnovanie hormonálneho systému je veľmi závažná záležitosť. Mal by to robit niekto, kto má dostatočné znalosti a venuje sa tejto problematike dlhší čas.

 5. Probiotiká

  Na trhu je k dispozícii pestrá paleta probiotík od rôznych výrobcov rôznej kvality. Používajú sa na obnovenie črevnej mikroflóry. Ich používanie v súčasnosti už nespochybnuje nikto a sú doporučované aj klasickou medicínou pri užívaní antibiotík.

II. Suplementy

Predstavujú rôznorodú skupinu látok, ktoré sa používajú na doplnenie toho, čo v tele chýba. Ich používanie sa môže diať súčasne so znalosťou ich duchovnej symboliky a významu v tele, alebo bez týchto znalostí. Výsledok však bude rozdielny.

 1. Vitamíny

  • Vitamíny rozpustné vo vode - vitamíny skupiny B, C, P, H

  • Vitamíny rozpustné v tukoch – vitamíny skupiny A,D,E,K

 2. Minerály

  Používajú sa buď v tabletkovej forme, alebo ako koloidné minerály. Rozdiel je v strebateľnosti – koloidné minerály majú vstrebateľnost 98%.

 3. Aminokyseliny

  Je niekoľko základných aminokyselín, ktoré sú na trhu k dispozícii. Základné delenie je na esenciálne a neesenciálne. Aminokyseliny je väcšinou nutné dopĺňať u ľudí, ktorí majú tažkú prácu, alebo sú vystavený dlhodobému stresu.

 4. Stopové prvky

  Sú prítomné v potrave a v tele v stopových množstvách, ale ich nedostatok spôsobuje závažné problémy poruchy až choroby.

 5. Enzýmy

  Má význam ich do tela dodávať pokiaľ niekto akútne trpí nedostatkom v dôsledkom zápalu, akútneho alebo chronického. Akútny a chronický zápal predstavujú nevyriešené konflikty a problémy. Ako prvá pomoc je to výborné. Ale na chronické podávanie je to vhodné iba u ľudí, ktorý odmietajú riešit svoje základné problémy.

Čo sa týka suplementov, vynikajúci výsledok je možné dosiahnúť iba vtedy, keď do tela dodávame to, čo v tele chýba. Ale každé prečo má aj preto. Nic sa nedeje náhodou. Všetko má konkrétne súvislosti aj materiálne aj duchovné. To, či v tele niečo chýba alebo nie, môže posúdit iba ten, kto sa tejto problematike dlhodobo venuje a má dostatočný odborný a duchovný vzhľad. Dávkovanie týchto prípravkov je ako akútne tak aj chronické, podla toho, čo chceme ovplyvnit. V hre je ešte jeden závažný moment, a to je stav tráviaceho traktu, konkrétne hrubého čreva. Pokial je hrubé črevo, aj tenké črevo zatažené dysbiózou – v čreve je premnožená patologická črevná flóra, v hrubom čreve sa nachádza vela usadenín zo stolice, prebiehajú v nom kvasné a hnilobné procesy, ludia trpia zápchou, nedostatočným vyprázdnovaním, majú stolicu len 1 krát denne. Podla TCM je norma: Koľkokrát strava, toľkokrát stolica denne. Toto v našich podmienkach realizuje asi iba 1/3 ludí – majú stravu 3 krát denne a aj stolicu majú 3 krát denne. Druhá tretina ľudí má stravu 3 krát denne a stolicu majú 1 alebo 2 krát denne. Tretia tretina ludí trpí zápchou a stolicu majú raz za niekolko dní. Pokiaľ podávame tieto výživové doplnky ľudom, ktorí nemajú v dobrom stave črevo, užívanie suplementov nemá až taký výrazný úcinok, pretože sa z narušeného tráviaceho traktu tieto doplnky nemôžu vstrebať. Základný problém ľudského bytia a žitia, predstavujú infekcie. Problém spočíva, v tom, že infekcie produkujú v tele toxíny, ktoré sa hromadia – medicína to označuje ako alergiu, a spotrebovávajú živiny, ktoré v tele potom chýbajú. Infekcie predstavujú konflikty, ktoré nie sú vyriešené, a pokiaľ ich človek nevyrieši, pokračujú ďalej až do konca života človeka. Bez chápania a realizovania duchovných súvislostí a symboliky jednotlivých infekcií ich nie je možné z tela odstrániť. Podávanie chemických liekov – antibiotík, antimykotík, antiparazitík, odstranuje akútne príznaky ochorenia, ale nevedie k definitívnemu vyliečeniu človeka.

 Copyright © 2009 - 2024, MUDr. Tibor Baranec, All rights reserved.